Moderan život je promenio način na koji porodice funkcionišu i doneo manje vremena koje članovi porodice provode zajedno na kvalitetan način. Ovo poslednje znači da često izostaje međusobni razgovor, da ljudi saslušaju i zaista čuju jedni druge, da razumeju, podrže, da se zabave zajedno, da praktikuju porodične rituale…
Neke porodice imaju egzistencijalne probleme zbog kojih roditelji/odrasli provode mnogo vremena van doma, želeći da obezbede svojim ukućanima bolji život. Ima primera gde ukućani preterano mnogo vremena provode na poslu, a da u realnosti to nije neophodno u egzistencijalnom smislu (zavisnost od rada). Postoje razlozi vezani za način provođenja slobodnog vremena, pa ima onih koji svaki slobodan minut radije provedu na društvenim mrežama nego u razgovoru sa ukućanima. U nekim porodicama se deca upisuju na veliki broj aktivnosti kako bi im svaki sekund bio ispunjen nečim važnim za dalji razvoj, iako upravo zbog tih aktivnosti izostaje najobičniji razgovor o tome kako se dete oseća, šta želi…
Promena u ovom smislu se može postići odabirom drugačijeg sadržaja ili načina korišćenja vremena sa bližnjima. To znači da je važnije na koji način ćete razgovarati jedni sa drugima i o čemu, nego koliko dugo to traje (ukoliko zbog objektivnih okolnosti nemate mnogo vremena).
Nekoliko predloga:
1) kada razgovarate, nemojte prelistavati društvene mreže i odgovarati na poruke
2) pitajte dete kako se oseća, šta želi, zagrlite ga… sve to je važnije od još jednog kursa na koji ćete ga upisati i razgovora koji se odnosi na to šta je postiglo i gde dalje treba da ga odvedete
3) praktikujte porodične rituale, oni predstavljaju “lepak” grupe (uobičajene zajedničke aktivnosti koje su poznate svim članovima porodice)
Kada zaista čujete i vidite jedni druge, osetićete povezanost, uvaženost, pripadnost i nećete biti usamljeni jer ćete imati pravi kontakt sa ljudima koji su vam emotivno važni.