Komorbiditet (istovremeno prisustvo) alkoholizma i PTSP (posttraumatski stresni poremećaj) je primetan u praksi. Podaci pokazuju postojanje korelacije između ova dva poremećaja, međutim korelacija je povezanost i ne govori o uzročno-posledičnoj vezi. To znači da zloupotreba alkohola može učiniti osobu vulnerabilnijom za razvijanje PTSP. A sa druge strane PTSP može da dovede do zloupotrebe alkohola, u pokušaju osobe da umanji simptome koje PTSP daje. Jedno od razmišljanja na ovu temu je na osnovu modela zajedničkih faktora koji govori o tome da poremećaji ne izazivaju jedni druge (model kauzaliteta), već da postoje zajednički faktori koji povećavaju rizik za ispoljavanje oba poremećaja. Neki autori spominju, na primer, nerazvijene mehanizme prevladavanja stresa u osnovi oba poremećaja. Ja bih hipotezirala na osnovu iskustva, da potencijalni zajednički faktori mogu biti neadekvatna emocionalna regulacija, istorija nezadovoljenih relacionih potreba i biološka osnova u vidu osetljivog nervnog sistema.

Kad se alkohol uzima sa idejom eliminacije simptoma PTSP, veća je verovatnoća da će osoba posegnuti za ovim vidom “lečenja” ukoliko su simptomi PTSP intenzivniji, dok je s druge strane manje važno kakav je bio sâm traumatski događaj.

Akohol može da umanji trenutno neke simptome ali ih ne eliminiše, niti rešava problem, čak dugoročno može da ih pogorša.

U tretmanu je svakako važno tretirati i jedan i drugi poremećaj, jer iako ima smisla da će se simptomi jednog umanjiti ako klijent razreši ovaj drugi, ipak nije moguće očekivati da će drugi poremećaj samo nestati.

Slika: Pinterest